STRATEJI_REKLAM“Mücadele eden herkes için STRATEJİ” adlı kitabımda, Çinli General Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” ve İtalyan düşünür Makyavel’in “Hükümdar”ının ışığında, savaşlardan, imparatorlara, iş ve siyaset dünyasından futbola kadar pek çok örnekle, hayat cangılında savaşan herkese yol gösterecek stratejik ögeleri güncel bir bakış açışıyla bir araya getirmeye çalıştım. Gerçek şu ki, hoşumuza gitse de gitmese de, hayatta kalmak için strateji felsefesini bilmek zorundayız. (Mücadele eden herkes için STRATEJİ, Okuyanus Yayınları)

Bir ömür kadar uzun gelen Kentlerin Kraliçesi‘ni ise 7 yılda yazdım. Tembellikten değil, belki bir satırıyla günlerce yaşadığım içindir. Bu kadar uzun sürmesinin bir sebebi de başlangıçta Kentlerin Kraliçesi‘ni film senaryosu olarak yazmaya başlamam; ardından böyle bir filmin çok yüksek bir maliyet getireceğini düşünerek romana dönmemdir. İstanbul’da iki ayrı zamanda geçen aynı aşkın öyküsü o. Öyküdeki sevgililer birbirlerini nasıl sevdilerse, ben de Kentlerin Kraliçesi‘ni öyle sevdim. Yazdıktan sonra Patmos Adası’na defalarca gidip okudum onu. Ama tahsih var mı diye değil, gerçekten başka birinin romanı gibi okudum. Bugünlerde ikinci baskısı tükenmek üzere. Kentlerin Kraliçesi‘nde İstanbul’a aşık Yunanlı Katina ile tarih tutkunu Bedri’nin yolları, gizemli bir elyazması sayesinde 1955 yılının İstanbul’unda kesişir. Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlikler 6-7 Eylül olaylarını beraberinde getirirken, Katina ve Bedri, bu elyazmasıyla geçmişe uzanırlar. Yazılar 1453 yılının İstanbul’unda yaşamış bir Türk kızına, Esma’ya aittir. Esma elyazmasında, kuşatma sırasında Türklere karşı savaşan Yüzbaşı Aleksios’a olan aşkını ve fetih sırasında, doğup büyüdüğü şehri kendi milletine karşı savunmasını anlatır. Sayfalar ve olaylar ilerledikçe, Katina ve Bedri, geçmişten kopup gelen bir aşkı yeniden yaşadıklarının farkına varırlar. Bu çalkantılı dönemlerde yaşanan iki zamanlı aşkın asıl şahidi ise “Kentlerin Kraliçesi”dir… Aşkın hiçbir zaman kaybolmadığı en büyülü şehir, İstanbul. (Kentlerin Kraliçesi, Okuyanus yayınları)
“Z son insan mı?” tüketici araştırmalarıyla doğan kitabımdır. Kitapta adı geçen “Z Kuşağı” 2003 yılında doğmaya başladılar. Kendilerinden önce doğanlardan çok farklı olan bu kuşağın adı Z. Onlar 2010’da ilkokula başladılar, 2020’de üniversiteye başlayacaklar. 2003 yılından sonra doğan Z’ler nasıl bir kuşak olacak? Francis Fukuyama’nın tarihin sonunda ortaya çıkacağını söylediği “Son İnsanlar” bu kuşağın içinden mi çıkacak? “Z son insan mı?” geleceğe yönelik olarak bu sorulara cevap arayan bir kitap. Z’yi bir tek hayati soru üzerine yazdım. Z’ler ya insanı insan yapan değerlerden uzaklaşıp, hiçbir şeyi sorgulamadan, hedonist bir yaşamla Fukuyama’nın “Son İnsan”ı olacaklar ve tarihin sonu gelecek; ya da uyanıp, çelişkileri sorgulayıp “Son İnsan” olmayı reddedecekler ve tarih devam edecek. Hala aynı sorunun cevabını arıyorum. (Z son insan mı?, Okuyanus yayınları)
Türkiye’nin Çıplak Tarihi sadece 6 sayfasını yazdığım bir kitap: 53 yazar, 8 fotoğrafçı, ressam ve sanatçı, bu kitapta Türkiye’nin 56 yılını yazdı. Pek çok değerli yazarın yer aldığı bu kitapta, obsesif özelliklerimin tavana vurduğu bir yılı yazdım. Çocukluğumdan beri beklediğim bir yılı, 1996’yı. (Türkiye’nin Çıplak Tarihi, Okuyanus yayınları)
Reklam, iletişim dendiğinde akla ilk gelen, en çok tartışılan; zaman zaman göklere çıkarılan ve zaman zaman yerden yere vurulan disiplini, yeni reklamverenin beklediği dilde anlatıyor. Bu kitabımda, reklamla ilgili konuşulan her şeyi bir kenara koyup, sadece reklam adına bilinmesi gereken temel konuları ele aldım. (Reklam, Rota Yayınları)
Strateji, hedefe giden yolu belirleme sanatı olan stratejinin bütün adımlarını ortaya koyuyor. Bu kitapta, stratejiyi yazılı bir kültür olarak benimsemenin; planlı ve verimli çalışmanın yolunu yalın bir modelle anlatmaya gayret ettim. (Strateji, Rota Yayınları)

Yayınevi: Okuyanus

5. Kitaplarım’ için 18 yanıt

 1. Hakan Bey,
  Özellikle mücadele eden herkes için Strateji kitabımınız çok ilgimi çekti…Yeditepe Üniversitesinde MBA öğrenimimi tanamladım ve ilk defa Sun Tzu: The Art of War ile son sınıfta bir dersimiz vasıtası ile tanıştım. Yaklaşık 8 senedir “Business as War” isimli konu çerçevesinde, Strateji ve İş Dünyasına etkileri ile ilgili 150 ye yakın eser taradım. Ben İş Dünyasına “Kansız Savaş” diyorum. Mücadele eden herkes için stratejinin çok doğru bir başlık ve yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarınız da başarılar dilerim…

  Serdar Biçer

  1. Serdar Bey, çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Çok haklısınız, iş dünyası kansız savaş.
   Mücadelede kazanmak için de strateji şart. Ben de size çalışmalarınızda sonsuz başarı dilerim.
   Sevgilerimle,
   Hakan Senbir

 2. “1453 Fetih” filmini henüz izleyemedim, sadece yorumları okuma imkanım oldu. Ulubatlı Hasan’ın aşkını fetih içerisine yedirmiş olmalarına, düşük volümlü tepkileri okuyabildim.
  Bu yorumlar bana “Kentlerin Kraliçesi”nin nakışla işlenmiş aşk-fetih motifini anımsattı ve uzun yıllardır sohbetlerine hasret kaldığım Hakan Senbir ağabeyime bu satırları yazma fırsatı tanıdı.
  “İstanbul”-“Fetih”-“Aşk” kelimelerinin 3’ünü de derinlerinde hissedebilen herkesin okuması gereken bir eser.
  saygılarımla

 3. hocam z son insan mı kitabınıza araştırmam için ulaşmam gerekiyor piyasada çok araştırmama internetten sipariş vermeme rağmen kitabınıza ulaşamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Hocam size zahmet olacak ahmet akkoç orta okulu Semerci Mah. Yamanlar sok. Adapazarı/sakarya

   Samsung Mobile tarafından gönderildi

 4. Hakan bey z kusagı ile ilgili bi araştırmamiz var ama kitabınızı hiç bir yerde bulamadim direkt olarak sizden alma imkanim varmidir cevap verirseniz memnun olurum tesekkurler

 5. Hocam sizi ilgiyle ve merakla takip ediyoruz. Çalışmalarımızda ve başarılarımızda sizin bizlerle paylaştıklarınızın çok büyük etkisi var. Lütfen bizleri ihmal etmeyin, yeni yazılarınızı bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s