Yalınlık hayat felsefem. İşleri karışık hale getirmeden basit düşünmek diye de özetleyebilirim bu bakış açısını. Aslında “Basit düşünmek” (İngililizce’deki karşılığı ile Simplicity) bu felsefeyi daha iyi anlatıyor ama “basit” kavramı Türkçe’de düşük bir nitelik taşıdığı için bunu “sadelik” ya da “yalıklık” şeklinde ifade etmek daha doğru.
Bu nedenle yalın düşünülmüş işleri, objeleri seviyorum. Böylesine yalın tasarımları bulabileceğiniz yerlerden biri de MUJI. Burada kırtasiyeden mutfağa, seyahatten giyime kadar her şey son derece yalın. Aşağıda gördüğünüz yağmurluk sanki üzerinizde yok gibi. Fiyatı da standart bir yağmurluk fiyatına göre gayet makul ama yalınlık konsepti kar marjını baştan çözmüş zaten:)
Global düzeyde pek çok markaya baktığımızda marka vaadlerinin de, ürün konseptlerinin de, dağıtım kanallarının da, özetle tüm marka öz sermaye unsurlarının yalınlıktan geçtiğini görüyoruz. Kurum olarak marka da, ürün olarak marka da, kişi olarak marka da, sembol olarak marka da son derece yalın. Apple bunun en büyük örneği… Coca Cola farklı mı? Birinin marka özünde yaratıcılık, diğerinin marka özünde mutluluk var. Her şeyleri yalın. Marka kültürlerinde karmaşaya yer yok. Herkesin bildiği en sade kavramları alıp, tüketici aklının zirvesine yerleştiriyorlar. En yalın kavramları en istikrarlı şekilde ve sürdürülebilir bir anlayışla sahiplenmekten başka bir stratejileri yok aslında. Ne kadar basit değil mi:)

IMG_6787

IMG_6788

Posted by:HAKAN SENBİR

Marka Danışmanı & Stratejist

Yalınlık, daima yalınlık.” için bir yanıt

  1. Gunaydin, cok guzel bir yazi. Zevkle okudum.

    Daha once yazdiginiz koylerimizin marka olmasi uzerine yazinizi da cok begendigimi belirtmek isterim. Cok dogru bir noktaydi.

    İyi haftalar

    Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s