“Z son insan mı?” adlı kitabım 2004 yılının Ocak ayında yayınlandı. Bu kitapta, 2003 yılından sonra doğmaya başlayan Z kuşağını nirengi noktası olarak almıştım. Kitapta, Z ve sonrasında “hayata dair” ve “pazarlamaya dair” bazı görüşlerimi ifade etmiştim. Bunlardan biri de “Bir gün dünya için oy verebilecek miyiz?” başlığı altında dünya ile ilgili kararların dünyada yaşayanlar tarafından alınması yani dünyanın geleceğine dair konulara yönelik küresel bir dünya demokrasisi üzerineydi. Aslında bu teori yirmi birinci yüzyılın başlarında dijital dünyanın önemli isimlerinden Nicolas Negroponte tarafından ortaya atılmış bir teoridiri. Elbette Negroponte’nin teorisi ülkelerin kendi içindeki siyasi kararlarla ilgili olan bir persfektif taşımıyordu; zira bugünün şartlarında bu kabul edilemez. Ancak son tahlilde, etkisi dünya için kelebek etkisinden büyük olan konularda kararı sadece lokal otorite ve yaşayanların vermesi de pek adil değil. Örneğin Amazon ormanları sadece Güney Amerika için değil, tüm dünya için önemli. Keza Nil Nehri sadece Mısır için değil, tüm Batı Afrika, Akdeniz havzası ve Güneybatı Asya için önemli. Ya da Ozon tabakasına zarar veren bir fabrika ve ürünleri sadece o ülke için değil, tüm dünya için önem arz ediyor. Çünkü tüm bu örneklerde lokal meselenin dünyaya etkisi kelebek etkisinin çok çok üzerinde.
“Z son insan mı?” adlı kitabımı yazdığım yıllarda dijital evren dünya oylaması için yeterli teknolojiye sahip olsa da, genel kamuoyu kabulü yeterli düzeyde değildi. Kurumların ve markaların ülkesiz olduğu, ürünlerin menşeinin eskisi kadar sorgulanmadığı bir dünyada, dünyaya dair ortak meseleler için ortak oylamanın örneklerini göreceğimiz bir çağa giriyoruz. Dünyaya dair kararların kurumlar ve organizasyonlar düzeyinde verildiği yirminci yüzyıl mantığı ölmez. Ölmesi yönetim biliminin doğasına aykırı! Ancak dünyanın yaşayanlarının birer birey olarak dünyanın geleceğine yönelik görüş bildireceği günler çok uzak değil.
Aşağıda 2004 yılında yayınlanan “Z son insan mı?” adlı kitabımda “Bir gün dünya için oy verebilecek miyiz?” başlığı altında yazdıklarım var.

z-kapakZ1Z2Z3

Posted by:HAKAN SENBİR

Brand Strategist.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s