Screen shot 2013-04-30 at 09.41.58

Screen shot 2013-05-01 at 23.12.2329 Nisan Pazartesi günü Yapı Kredi Bankası’nın davetlisi olarak Afife Ödülleri törenindeydim. Yapı Kredi Bankası tam 17 yıldır Afife Ödülleri‘nin destekleyicisi. Bu destek, 1940’lı yıllarda “Hizmette sınır yoktur” felsefesini iş yapış biçimi olarak açıklayan bankanın “sanata hizmet” olarak istikrarla verdiği desteğin en önemli göstergesi. Bir sponsorluğun ne ifade ettiğini ve nasıl yapılması gerektiğini anlamak için iyi bir örnek.  Sponsorlukların birer reklam aracı, hatta mecrası haline geldiği bir çağda; bir sponsorluğun markanın pazarlama hedeflerinden öte, misyonunda yer bulduğunu çok güzel açıklıyor Yapı Kredi Bankası’nın 17 yıllık Afife Ödülleri desteği. Pazarlama iletişiminde sahicilik ve samimiyete en fazla ihtiyaç duyulduğu bir çağda, tiyatro gibi son derece zor bir alanda başarıyla gerçekleştiriyor bunu Yapı Kredi. Üstelik bu sponsorluğun gerekçesi de anlamlı. Çünkü tiyatronun bu desteğe ihtiyacı var. Haldun Dormen’in açılış konuşmasında söylediği ve bağımsız tiyatroların Türk tiyatrosuna kattığı değer ile ilgili umut veren sözler de Afife Ödülleri’nin varlık sebebini ortaya koyuyor. Yapı Kredi Bankası’nın Afife Ödülleri’ni sahipleniş şekli kurumsal DNA’sına çok uygun ve tam kararında. Özetle, Yapı Kredi Afife Ödülleri son derece başarılı bir kurumsal iletişim projesi.
Gecenin en güzel anlarından biri, Yapı Kredi Özel Ödülü’nü alan Adalet Ağaoğlu’nun ödülünü alırken yaşanan duygusal sahneydi. Sanırım davetlilerin uzun yıllar hafızalarından silinmeyecek bir tat bıraktı Sayın Ağaoğlu.
Afife Jale, Türk sanat dünyasının en önemli simalarından biri ve sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olarak konumlanmakta. Dünya tarihine damgasını vurmuş bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişte sanat adına oynadığı rol son derece önemli.
Daha da önemlisi, “Afife” adı artık bir marka. Tiyatroseverlerin ve çekirdek kitle olarak tiyatro sanatçılarının, tiyatro öğrencilerinin çok iyi bildiği, tanıdığı ve onlarda pek çok çağrışım yapan bir marka. Tiyatronun kategorik özünde yer alan özgüvenin ve cesaretin tiyatrocu bir bedende buluşması Afife.
Afife adını yaşattığı için, Yapı Kredi’ye hem bir marka profesyoneli hem de bir tiyatro sever olarak teşekkürü bir borç bilirim.
Posted by:HAKAN SENBİR

Marka Danışmanı & Stratejist

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s