Phil Mogg, Pete Way, Paul Raymond, Vinnie Moore, Andy Parker ve Michael Schenker bir “hard rock” efsanesi olan UFO’yu yarattılar. UFO da bu yazı dizisine ilham kaynağı olan pek çok grup gibi, şarkılarından birinin müziği ve sözleriyle doktorlara uzanan bir grup. Bu yazının konusu olan “Doctor Doctor” adlı şarkıları, parçanın başındaki romatik gitar solosundan hemen sonra (bu soloyu her zaman çalmazlar) rock türünün tüm sert ritimlerini şarkının başından sonuna kadar hissettiren bir parça. Doktoruna “yaşıyorum, seviyorum, koşturup duruyorum ama dertliyim doktor” dedikleri bu parça, Scorpion’dan ayrılarak UFO’ya katılan Michael Schenker’in Phil Mogg ile beraber yazdığı bir şarkı.
Şarkıya gelince, UFO’nun “Doctor Doctor”da doktorlardan ne istediği çok açık değil.  Sanki sadece derdini paylaşıp, tedavi beklemez bir hali var gibi. Her ne kadar parça “çok zor durumdayım doktor” sözleriyle başlasa bile, UFO’nun derman arar bir hali yok. Özetle, doktora derdini anlatan ama ondan derman beklemeyen bir şarkı yazmış UFO. Şarkının sözlerinde bu duruma sebep olan tüm sorunları birer birer sıralıyor.  Şarkıda kalp çalan bir kadın var. Bu kadın şimdi de kalbini çaldığı adamın bedenini lime lime etmeye soyunmuş. Üstelik paranoyak. UFO bu durumun sinirli bir rockçı için hiç de uygun olmadığını söylüyor. İyi de, UFO sözü nereye getiriyor? Ya da seslendiği doktordan ne bekliyor? Hiç bir şey. Ağlayıp da söz dinlemeye meyilli olmayan bir çocuk gibi UFO. Zaten doktora derdini anlattıktan hemen sonra “yaşıyorum, seviyorum, koşturup duruyorum,” tarzında hayat dolu mesajlar da veriyor. “Darmadağınığım, hayatımı altüst eden bir kadın var, bu durum bana göre değil, ama seviyorum ve hayatımı yaşıyorum doktor,” diyen UFO, şarkısını da tam bu ikilemin üzerine kuruyor. Böyle yaklaşan bir hastaya doktor ne yapsın?
Doktorlarla olan ilişkisinde UFO gibi davrananlar yok mu? Elbette var. Paramparça olmuş bedenini ya da ruhunu doktorun gözleri önüne serip de, onu parçalayan herşeyi aslında gizliden gizliye kutsayanların sayısı az mı? Derdini, acılarını doktorla paylaş ama sonra “senden uzakta, yaşıyorum, seviyorum, koşturup duruyorum” de. Ne güzel iş! Aslında burada satır arasında okumamız gereken “senden uzakta” ifadesidir. Çünkü doktordan uzakta yaşanan, bedenin ve ruhun ihtiyaçlarına dikkat etmeden koşuşturmaca içinde geçen bir hayatın bedeli, sonunda doktorun önünde ödenir.
Ama ne acı ki, bedene ve ruha sonradan acı veren herşeyin yaşamsal bir tadı var. Tuz, şeker, un ve sevgili gibi “yaşıyorum, seviyorum, koşturup duruyorum” dedirten tatlar, insanoğlunu da insankızını da doktorun önüne çıkaran zevk objeleri değil mi?
Doctor doctor, please
Oh, the mess I’m in
Doctor doctor, please,
Oh, the mess I’m in
She walked up to me
And really stole my heart
And then she started
To take my body apart
Livin, lovin, I’m on the run
Far away from you
Livin, lovin, I’m on the run
So far away from you
Doctor doctor, please
Oh, I’m goin fast
Doctor doctor, please,
Oh, I’m goin fast
It’s only just a moment,
She’s turnin paranoid
That’s not a situation
For a nervous boy
Livin, lovin, I’m on the run
So far away from you
Livin, lovin, I’m on the run
So far away from you
Doctor doctor, please
Oh, the mess I’m in
Doctor doctor, please,
Oh, I’m goin fast
Not: Bu yazım Bayer’in Beyaz adlı dergisinde yayınlanmıştır.

 

Posted by:HAKAN SENBİR

Marka Danışmanı & Stratejist

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s